fbpx
Frivillige ledere hædret
alle.jpg
Foto: Brøndby Kommune
Den 18. december blev de frivillige ledere i Brøndby hædret. Æren tilfaldt Yvonne Schou Thomsen fra BSI Håndbold og Per Bartholdy Pedersen fra KFUM-Knuden

 Idrætten og de frivillige børne- og ungdomsaktiviteter er vigtige i Brøndby. De skaber opmærksomhed om byen, de giver gode oplevelser til mange og de er vigtige for integrationen. Derfor er det også afgørende, at det er dygtige ledere, der tager ansvar ved de mange forskellige frivillige aktiviteter. Den 18. december blev to af dem, der tager en vigtig tørn som frivillige ledere, hædret ved en reception på Rådhuset.

 

Året idrætsleder

Hæderen som årets idrætsleder tilfaldt Yvonne Schou Thomsen fra BSI Håndbold. I sin tale sagde borgmester Ib Terp blandet andet:

– Du er en sand blæksprutte i klubben, idet du, udover at være aktiv håndboldspiller, også har formået at passe en masse frivillige forpligtelser. Af de funktioner, du har påtaget dig gennem tiden, kan blandt andet nævnes at være træner for et pigehold, et damehold, et drengehold og et oldgirlshold. Lige nu er du medtræner for de dygtige U16 drenge og har været med til at gøre dem til sjællandsmestre i sidste sæson. Du sidder i bestyrelsen og styrer klubbens økonomi og hjælper med at skaffe sponsorer til klubben, og så står du også lige for klubbens cafeteria.

 

Børnenes leder

Titlen som årets børne- og ungdomsleder tilfaldt Per Bartholdy Pedersen, der er spejderleder i KFUM-Knuden. Også han fik opmuntrende ord med fra borgmester Ib Terp:

– Dit frivillige engagement skyldes ikke en livslang tilknytning til hverken forening eller aktivitet. Faktisk havde du aldrig selv været spejder, da du som én ud af tre lod dig hverve som spejderleder i KFUM-Knuden Brøndby i 1998 på grund af ledermangel. Før var du blot far til ét barn, der var spejder, og lige pludselig stod du så med ansvaret for en hel ulveflok af spejderunger.

Ifølge borgmester Ib Terp har Per Bartholdy Pedersens indsats som leder den konsekvens for ham selv, at han på flere lejre springer maden over:

– Jeg er således blevet fortalt, at din indsats over for din spejdergruppe på spejderlejre er så tidskrævende, at du ikke har tid til at deltage i ledermøderne, og at du går glip af måltiderne Men det skyldes, at du gerne vil have at dine spejdere har det godt, når de er afsted på spejderlejre og langt væk hjemme fra mor og far.

 

Tak til alle

Selvom det altså var Yvonne Schou Thomsen og Per Bartholdy Pedersen, der blev hyldet den 18. december, benyttede borgmester Ib Terp dog lejligheden til at takke alle ledere i Brøndby:

– Jeg vil gerne sige tak til kommunens mange trænere og ledere, der dagligt, år efter år, ganske frivilligt, yder en kæmpe indsats til gavn for kommunens børn og unge. Det er et uvurderligt arbejde, I gør, og den indsats værdsætter vi utroligt meget i kommunalbestyrelsen.

7 kommentarer om “Frivillige ledere hædret”

 1. NICKLAS DENHUS siger:

  Børnenes leder

  Titlen som årets børne- og ungdomsleder tilfaldt Per Bartholdy Pedersen, der er spejderleder i KFUM-Knuden. Også han fik opmuntrende ord med fra borgmester Ib Terp:

  – Dit frivillige engagement skyldes ikke en livslang tilknytning til hverken forening eller aktivitet. Faktisk havde du aldrig selv været spejder, da du som én ud af tre lod dig hverve som spejderleder i KFUM-Knuden Brøndby i 1998 på grund af ledermangel. Før var du blot far til ét barn, der var spejder, og lige pludselig stod du så med ansvaret for en hel ulveflok af spejderunger.

  Ifølge borgmester Ib Terp har Per Bartholdy Pedersens indsats som leder den konsekvens for ham selv, at han på flere lejre springer maden over:

  – Jeg er således blevet fortalt, at din indsats over for din spejdergruppe på spejderlejre er så tidskrævende, at du ikke har tid til at deltage i ledermøderne, og at du går glip af måltiderne Men det skyldes, at du gerne vil have at dine spejdere har det godt, når de er afsted på spejderlejre og langt væk hjemme fra mor og far.
  ———-

  SKÅL FESTEN SKU JO HOLDES. SÅ JAGTEN ER GÅET IND.

 2. MJ siger:

  Tænker i godt kan slette denne artikel. Manden fortjener ikke denne hæder. Han er netop idømt forvaring for sexuelle overgreb på 28 børn. Det er klam læsning, når man ser de ord borgmesteren den gang sendte efter ham.

 3. Aaid Adigao siger:

  I dag onsdag 21.03.2018 ved vi så hvad der virklig motiverede Per Bartholdy Pedersen. Det var lysten. Lystene til de små unger som Per Bartholdy Pedersen forgreb sig på.

  Per Bartholdy Pedersen – FØJ !!

 4. Blondie siger:

  Mon ikke i skulle se at fjerne denne artikel.

  Den mand i her er med til at hædre er i dag idømt forvarring for hans årelange overgreb på mange af de børn han her hædres for at passe på.

 5. Inez siger:

  De ord må nogen nok æde i sig igen. PBP er jo netop dømt til forvaring for pædofili igennem mange år. 🧐

 6. Heiner Lützen Ank siger:

  Dette er på alle måder en trist og forfærdelig historie, hvor der nu er faldet dom. Dette til trods vælger vi at lade historie blive på vores hjemmeside.
  Som alle andre medier er en af vore funktioner at være fælles hukommelse. En del af dette er, også selvom begivenhederne er forfærdelige, uacceptable og ulovlige, at den nu dømte tidligere har fået en pris af Brøndby Kommune. Vi mener, dette er et væsentligt element i historien om denne triste sag, og derfor lader vi altså historien forblive synlig, også selvom Brøndby Kommune har trukket prisen tilbage.

  mvh Heiner Lützen Ank, redaktør

 7. KFUM-Spejderne bør have Landsmøde hvert år i stedet for kun hvert andet. Hvis spejderne havde Landsmøde hvert år kunne nye regler om samvær mv hurtigere få virkning.
  Spejderlandsmøde hvert år giver bedre mulighed for at debattere disse problemstillinger kontinuerligt.
  Spejdernes langsomme demokrati er forældet. Spejderlandsmøde hvert år nu.
  Det er vigtigt at alt spejder er ægte tokønnet.
  Mystiske typer bliver nemmere at spotte når man arbejder med normale nutidige forhold, hvor der både er drenge og piger, kvinder og mænd. Enkeltskønsspejd bør forbydes omgående.
  Erfaringer fra USA viser at forkerte homosexuelle og givetvis også andre krænkere søger mod unormale enkeltkønsmiljøer mv. Nærværende er ikke et angreb på homosexuelle generelt.

  Pinligt at det er spejderne som skal opdaget grusomhederne. Hvorfor har professionelle i kommunen ikke stoppet PBP for længst, han arbejdere som pædagog. Har kommunen ikke masser af psykologer mv som kan opdage den slags? Men godt at spejderne greb ind.

  Mange alarmklokker har ringet op igennem årene, pinligt at ingen lugtede lunten noget før.
  Hvorfor blev hans hjem ikke ransaget i 2009, da de første alarmer ringede
  https://www.dr.dk/nyheder/indland/politiet-har-tidligere-efterforsket-paedofil-paedagogmedhjaelper

  Hvorfor lugtede svømmehalspersonale ikke lunten?
  Det var godt at spejderne lugtede lunten og greb ind.

  Kalkulerede PBP med at straffen nok ikke ville blive så hård. Forvarring er en hård dom, men helt retfærdig.

  Fjern ikke denne artikel. Det er vigtigt at alt kommer frem.

  DR bør lave en liste over de 8 tilfælde af pædofili i 25 år ved de grønne spejdere som nævnes i dokumentaren.

  Jeg er dybt rystet og har bedt til gud mange gange for børn og voksne som er blevet svigtet, efter at have set den dokumentar fra DR.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top