fbpx
Kajak sæsonen starter
DSC01301.jpg
Vel mødt i VKKC, klubben hvor man kombinerer harmoni, hygge, trivsel, naturmed motion og elite for børn, unge, seniorer og gamlinge. Foto: VKKC.
KAJAK I VKKC starter man sæsonen med at hejse nye stander 23. april og derefter er sommersæsonen officielt startet

Alle klubbens over 400 medlemmer glæder sig til dette og byder derefter velkommen til årets første begynderronings hold. Weekenden 3. og 4. maj samt 10. og 11. maj starter kajakkurserne for voksne og tirsdag 6. maj starter holdundervisningen for nye børn og unge. Så har man lyst til at ro på motionsplan eller deltage i landsdækkende masters konkurrencer eller måske endda træne mod at blive Verdensmester, så er det i maj det sker, i VKKC.
Lige nu er klubbens Super Kraft Center med 20 eliteroere på træningslejr i Italien, hvor formen pudses frem mod sæsonens internationale stævner, NM, EM, VM og Olympic Hopes. Klubbens øvrige træningshold drager til Tjekkiet i påsken for at træne på tværs af alder og her deltager både de helt unge konkurrence roere og de ældre masters roere samt klubbens +60 afdeling.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top