fbpx
Svar til Flemming Ørhem
DEBAT Jeg skal hermed oplyse Flemming Ørhem (Dansk Folkeparti) om, at biografforeningen Sofarækkens vision om at gøre Glostrup Bio til ”det foretrukne film- og kulturhus i Glostrup og omegn” er udarbejdet på baggrund af møder blandt foreningens mange aktive medlemmer.

Af Arne Christensen, formand for Sofarækken

 

Visionen blev herefter indstillet til vedtagelse af en enig foreningsbestyrelse på foreningens generalforsamling i marts 2013, hvor den også blev enstemmigt vedtaget.

Sofarækken har betalt et arkitektfirma for at skitsere en mulig ombygning af Glostrup Bio og vurdere økonomien. Vi er meget tilfredse med arkitekternes forslag, som vi håber kan være grundlaget for en kommende dialog med Glostrup Kommune, der jo ejer Glostrup Bio.

På det afholdte borgermøde i Glostrup Bio var der positive tilkendegivelser fra langt de fleste af de fremmødte politikere. Det lover godt for den kommende dialog – som vi også håber at Dansk Folkeparti vil tage del i.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top