ForsidenGlostrupBrøndbyVallensbækLokalområdetSportBilleder
Teater med travlhed
Vallensbæk 15-02-2012 08:41
Efter en bragende succes med stykket Svend, Knud og Valdemar og udsolgt alle fem spilledage er Vallensbæk Amatør Teater allerede i gang igen.
Den 22. marts sætter Vallensbæk Amatør Teater et nyt stykke op på Egholmskolen.

Den 22. marts sætter Vallensbæk Amatør Teater et nyt stykke op på Egholmskolen.

Det hedder ”Arsenik og gamle Kniplinger” og er skrevet af Joseph Kesselring.

Arsenik og gamle Kniplinger er en farce bygget op om den teaterhadende kritiker Mortimer Brewster, der må trækkes med sin skøre og morderiske familie samt det lokale politi i Brooklyn, New York. Brewster har alvorlige problemer med at holde sit nylige løfte om at gifte sig med Elaine, præstedatteren, som han elsker.

Hans familie omfatter to gammeljomfru-tanter, der har påtaget sig at myrde ensomme gamle mænd ved at forgifte dem med et glas hyldebær vin blandet med arsenik, stryknin, og bare en knivspids cyankalium. En dødbringende bror indgår også. For at skjule sin identitet, har han fået udført adskillige plastik kirurgiske indgreb i sit ansigt.          

Denne uges avis
Sidste uges avis
© Folkebladet    •    Glostrup Torv 6    •    2600 Glostrup    •    43 96 00 31    •    folkebladet@folkebladet.dk
Anmeld
Anmeld
Anmeld
Anmeld