Greve Pigegarde var forbi og give et nummer, mens borgmester Henrik Rasmussen (K) stod for den officielle indvielse.
- Det nye sundhedscenter bliver et klinikhus for alle typer af behandlere, fra læger, psykologer og terapeuter til al anden behandling, siger Helene Koers, der sammen med sin mand står bag opførelsen af huset.
Projektet bygger på konceptet såkaldt ’shared service’.
- Det betyder, at behandlere kan leje sig ind i huset, få egne lokaler tilpasset deres klinikker og dele alle fællesområder med andre behandlere, forklarer Helene Koers.
For eksempel vil de kommende behandlere deles om en fælles sekretær, i stedet for at have hver deres. Her betaler de alene for de opkald, de får.
- Der kan være vældig mange fordele ved at dele og spare med andre – for eksempel omkring frokostordningen og kaffemaskinen, siger Helene Koers, der indtil videre har fået aftale i hus med en fodterapeut og en psykolog, som skal flytte ind i det nye center. De i alt 19 behandlingsrum forventer hun at have fyldt, inden at der er gået et år.