ForsidenGlostrupBrøndbyVallensbækLokalområdetSportBilleder
Futsal-succes for BGA
Sport 18-01-2012 10:17
U17 har kvalificeret sig til DM, og U15 hev sølvmedaljer med hjem fra sjællands-mesterskaberne.
BGA’s U15-drenge lynede ved sjællandsmesterskaberne. Foto: BGA.
BGA’s U17 drenge spillede lørdag kvalifikationskamp til DM. Modstanderen var København KFUM, og allerede efter små tre minutter var drengene foran med to mål. Der var aldrig den store spænding i kampen, som BGA vandt med 4-1. Fra start til slut var BGA drengene dominerende i alle spillets facetter, og med lidt mere skarphed og kynisme i afslutningerne var resultatet blevet meget meget større.
- Da BGA er arrangør af danmarksmesterskaberne i futsal for ungdomshold den 28. og 29. januar 2012, er vi fra klubbens side utrolig stolte over at kunne præsentere et af vores egne hold. At spille DM på hjemmebane var selvfølgelig en stor motivationsfaktor for spillerne og man kunne tydelig se, at spillerne var meget opsatte til dagens kamp, sagde Hans-Henning Jacobsen, formand for BGA, efter kampen.
Ikke nok med at U17-drengene lørdag kvalificerede sig til DM på hjemmebane, så spillede U15-holdet sig til sølvmedaljer ved sjællandsmesterskabernes finalestævne. Tre sejre og et knebent nederlag til de senere mestre blev det til i et tæt pakket Ishøj Idrætscenter.
Et knebent nederlag til LSF på 3-2 i den første kamp satte pres på drengene, der nu skulle vinde resten af kampene for at bevare en realistisk chance for medaljer.
I den anden kamp mod Frederikssund 1 blev det til en sejr på 5-3 efter fint futsalspil både op ad banen og i det mere defensive. I den tredje kamp ventede det andet Frederikssundshold, som skulle vise sig at blive lidt af en fysisk opgave. BGA fik en rigtig skidt start og var efter otte minutters spil bagud med 3-0.
BGA fik vendt skuden spillede en flot sejr på 4-3 hjem.
I den sidste kamp mod BSF, som havde en realistisk mulighed for at blande sig helt i toppen, var BGA dog helt overlegne. Allerede efter syv minutters spil var holdet foran med 4-0 og kunne slå på cruise-control resten af kampen. BSF fik mod slutningen af kampen pyntet lidt på resultatet til slutstillingen 4-1.
- Jeg er meget stolt og glæder mig på drengenes vegne. De har gennem hele turneringen gjort det fantastisk, og til træningerne har de arbejdet seriøst og målrettet med tingene. Jeg tror ikke, vi har set det fulde futsalpotentiale i det hold endnu. Med sølvmedaljerne har vi fået en rigtig god start på året, og det lover godt for forårssæsonen på græs, sagde træner Mahdi Rützov om præstationen ved finalestævnet.
LSF blev fortjente sjællandsmestre, og Frederikssund kunne tage bronzemedaljerne med hjem.
Kommentarer til artiklen (0)
Denne uges avis
Sidste uges avis
© Folkebladet    •    Glostrup Torv 6    •    2600 Glostrup    •    43 96 00 31    •    folkebladet@folkebladet.dk
Anmeld
Anmeld
Anmeld
Anmeld