Af Ole Dam
Folkebladet beskrev for fem år siden, hvordan en svindlerbande bondefangede Ældrecenter Dalvangen for millioner af kroner ved at narre den daværende leder Birgit Eggers til at underskrive helt urealistiske leasingkontrakter på kommunens vegne.
Glostrup Kommune endte dermed med at betale 5,5 millioner kroner for en kopimaskine til en værdi af 100.000 kroner.
- Jeg læste ikke, at leasingafgiften i en af kontrakterne var 31.000 kroner pr. måned, men troede, at det var pr. kvartal. Det var mit ansvar at vurdere økonomien i aftalen, og der var ingen andre i kommunen, som gennemgik den. Jeg kunne godt have regnet ud, hvad økonomien i projektet ville blive, men det gjorde jeg ikke, da jeg havde fuld tillid til sælgeren Anders Madsen. Men han havde gode overtalelsesevner, og min godtroenhed og naivitet er skyld i det tab, som kommunen har lidt, siger Birgit Eggers.
Teamwork med svindler
De indgåede leasingkontrakter blev finansieret af Ikano Bank (ejet af Ikea, red.) og Siemens Finans. De fremsendte fakturaer blev attesteret af Birgit Eggers og betalt af kommunens økonomiafdeling. Ingen her studsede over en fakturatekst som for eksempel: ”Leje af kopimaskine i tre måneder kroner 93.000”, men betalte blot gennem længere tid uden at stille spørgsmål.
I 2006 fandt Birgit Eggers ud af, at den var gal, og tog aktion.
Herefter besluttede en enig Kommunalbestyrelse, at stoppe betalingerne til Ikano og Siemens, der reagerede ved at sagsøge Glostrup Kommune.
I retten hævdede selskaberne, at de ikke kendte til, at der var tale om svindelkontrakter hvorfor de var i god tro. Dette synspunkt har retten nu givet dem medhold i.
Medvirkende til at det samlede tab for kommunen blev langt større end de tre millioner, som man i 2007 kunne have nøjedes med at betale, er den lange sagsbehandlingstid i Glostrup Ret. Nu har kommunen også måttet betale strafrenter på 25 procent per år, således at de to finansvirksomheder har haft et guldrandet udbytte af deres samarbejde med svindlerne.
- Det er da irriterende, at den slags sker. I det her tilfælde er der jo tale om en trofast medarbejder i kommunen i 25 år. Vedkommende er højt respekteret, og har gjort en masse godt for ældre mennesker gennem hele sin karriere, sagde daværende borgmester Søren Enemark (Soc.) dengang.
- Jeg forlanger ikke at ledere er fejlfri. Vi kan ikke kontrollere alt. Det er også vigtigt, at vi har tillid til dem. Den slags fejl forekommer. Det er jo ikke af ond vilje. Vi skal bare have mulighed for at lære af fejlene. I princippet mener jeg, at det er ligegyldigt, om det er små eller store fejl, sagde borgmesteren.
Et spinkelt håb
En anden af de mange bedragne offentlige institutioner er FOA (Forbundet af offentligt ansatte). FOA leasede en farveprinter til en værdi af 7.000 kroner for en samlet leasingydelse på over en million kroner af den samme kreds af svindlere. FOA blev dømt til at betale hele beløbet både i byretten og ved landsretten. En af de tre dommere i landsretten afgav dog dissens og udtalte, at Siemens Finans havde været i ond tro og derfor selv måtte bære tabet. Denne afgørelse er af FOA anket til Højesteret, hvor der bliver afsagt dom i december.
- Vi har anket byrettens domme over Glostrup til landsretten og afventer afgørelsen i den principielle højesteretssag, siger Glostrups advokat Rolf Ledertough fra Advodan i Glostrup.
Siemens fløjtende ligeglad med samfundet
Politikerne i Glostrup vil ikke finde sig i, at firmaer som Siemens og Ikano løber om hjørner med dem.
Af Ole Dam
På kommunalbestyrelsens lukkede møde sidste efterår blev det enstemmigt besluttet at: ”Kommunalbestyrelsen vil i fremtiden se meget kritisk på Siemens som leverandør til Glostrup kommune”.
Formuleringen er et udtryk for, at alle lokalpolitikere finder, at Siemens rolle i bedrageriet på 5,5 millioner kroner overfor kommunen er af en sådan karakter, at man gerne vil advare andre mod at indgå forretningsforbindelse med Siemens.
- Det virker for mig som om, at Siemens Finans er fløjtende ligeglad med det samfund, som de i høj grad lever af. Jeg kan jo ikke bevise, at de er dummere end andre folks børn, men jeg kan jo heller ikke bevise, at de var i ond tro. De mange sager med det samme forløb antyder efter min mening, at de må have vidst, at grundlaget for disse leasingaftaler var tyndt, siger borgmester John Engelhardt (V) i Glostrup.
- Jeg vil derfor kraftigt anbefale alle offentlige indkøbere om at være yderst kritiske ved at indgå forretningsforbindelse med Siemens.
Dybt amoralsk
Socialdemokraternes holdning er, at Glostrup kommune, så vidt det overhovedet er muligt, skal afholde sig fra at indgå i aftaler eller andre forhold, hvor Simens Finans og Ikano Bank er involveret.
Det siger socialdemokratiets gruppeformand Peter Sørensen.
- Disse to firmaers adfærd kan kun beskrives som dybt amoralsk, og det er forkasteligt, at de ikke straks efter at de første svindelsager dukkede op, afstod fra ethvert samarbejde med disse personer. Jeg kan kun opfordre alle til at undlade at samarbejde med de to firmaer, siger Peter Sørensen.
Læner sig ud over kant
På kommunalbestyrelsens møde i januar blev det nødtvunget besluttet, at tage de sørgelige kendsgerninger til efterretning og konstatere tabet på de 5,5 millioner kroner.
Leif Olsen (V) havde følgende kommentar:
- Jeg ved, at jeg læner mig ud til kanten af injurielovgivningen, men det er helt klart for mig, at Siemens og Ikea er så professionelle, at de må have vidst, at forholdet mellem pris og månedlige ydelser er helt vanvittigt. Alligevel har de finansieret de tre svindlere, siger Leif Olsen.
- Det siger noget om Siemens og Ikeas forretningsmoral, at de finansierer svindlere og fastholder det i retssager. Den slags virksomheder skal Glostrup Kommune ikke samarbejde med fremover. Hæler er lige så god som stjæler er et gammelt mundheld. Jeg har samme tanker om Ikea og Siemens.
Siemens afviser anklager
Pressechef Rasmus Windfeld fra Siemens afviser alle anklager.
Af Ole Dam
Advokat Jost Jensen skrev på vegne af Glostrup Kommune den 27. juni 2007 til Siemens, at der forelå bedrageri vedrørende leasingkontrakterne med Dalvangens plejehjem begået af Printservice ApS.
På trods af denne viden diskonterede Siemens i perioden fra januar til marts 2008 leasingkontrakter indgået med Aarhus Universitetshospital, der var indgået af de samme personer, som nu opererede under navnet Søgaard Technologies.
Det medførte et tab på cirka to millioner kroner for hospitalet.
- Siemens anede ikke at, at der var et personsammenfald mellem Printservice og Søgaard og havde derfor ikke anledning til at reagere anderledes. Først efter at vi blev kontaktet af Region Midtjylland, der klagede over de mistede millioner, opdagede vi personsammenfaldet og indstillede øjeblikkeligt samarbejdet med Søgaard, siger Rasmus Windfeld.
Rentefælden
1,8 millioner kroner er renter, som skyldes den lange sagsbehandlingstid ved retten. Her har Siemens opnået en rente på 27 procent pr. år, hvilket langt overstiger den forrentning, Siemens kunne have opnået ved alternativ investering. På denne måde har Siemens på grund af kommunens ønske om en retssag, fået Glostrup Kommune til at betale både for gyngerne og karrusellerne.
- Der er tale om sædvanlige morarenter aftalt mellem Siemens og Glostrup Kommune. Renten påløber udelukkende, fordi Glostrup Kommune vælger at misligholde leasingaftalen. Der er tale om et bevidst valg fra kommunens side, siger Rasmus Windfeld.
Vi er syndebuk for andre
En enig kommunalbestyrelse i Glostrup fordømmer Siemens adfærd som dybt moralsk forkasteligt. Firmaet skriver på sin hjemmeside: ”I Siemens forventes det, at alle selskaber udviser den samme høje etik”.
Har Siemens levet op til dette overfor Glostrup Kommune?
- Det er forståeligt, at Glostrup Kommune er skuffet, men det er samtidig beklageligt, at man gør Siemens til syndebuk for besvigelser begået af tredjemand mod kommunen. I den konkrete sag har Siemens Financial Services været i god tro og har finansieret kommunens anskaffelse af genstande forhandlet mellem kommunen og Printservice [...] Det vil ikke være rimeligt at pålægge Siemens risikoen for, at det underliggende aktiv langt fra har den værdi, som fremgår af leasingkontrakten
Kan snakke en krydder til rasp
Bag fængslets mure fortæller hovedmanden bag de tocifrede millionbedragerier om, hvor nemt det var at bondefange offentlige virksomheder.
Af Ole Dam
Anders Madsen afsoner en samlet straf på fem års fængsel for at fuske millioner ud af Glostrup Kommune. Hans to medsammensvorne har anket deres fængselsdomme til landsretten.
Svindelen skete fra selskaber med navne som Printservice ApS, I-T rådgivning ApS og Søgaard Technologies ApS.
Anders Madsen havde titel som salgskonsulent og har lavet leasingkontrakter siden midten af 90-erne.
I 2004 fik han sin første dom for svindel. I 2010 blev han dømt igen blandt andet for bedragerierne mod Glostrup Kommune og FOA. I oktober 2011 blev han så igen dømt for leasingsvindel overfor blandt andet Århus Universitetshospital, Hvidovre Hospital, Kastanievejens Efterskole, Frederiksberg Hospital og Dosseringens Vuggestue.
Københavns Vestegns Politis anklager, politiassessor Bertil Håkansson har sagt, at du kan snakke en krydder til rasp. Er der noget om det?
- Jeg er en dygtig sælger, men jeg vil alligevel lægge en del af ansvaret over på køberne, som har haft alle chancer for at læse de kontrakter, de skrev under på, siger Anders Hansen, da Folkebladet besøger ham i fængslet.
- Der skal to parter til en handel, hvis det en dårlig handel for den ene part er det hans eget ansvar. Kopimaskinebranchen har gennem de sidste 15 år budt på meget høje fortjenester, især fordi cirka 85 procent af salget er foregået ved leasing. Nu er priserne blevet mere gennemskuelige på grund af internettet, siger Anders Madsen.
I fuldt flor
Leasingsalget foregår ifølge Anders Madsen fortsat i fuldt flor.
- Jeg kan nævne et eksempel fra 2011 hvor en fagforening leasede maskiner for 60.000 kroner, men forpligtede sig til at betale i alt 660.000 kroner. På en anden kontrakt blev maskiner for 200.000 kroner solgt for 26.000 kroner per måned i 60 måneder. En guldrandet kontrakt med en fortjeneste på over en million kroner.
Anders Madsen forklarer, at finansieringsselskaberne står i kø for at overtage kontrakterne.
- De spørger ikke til værdien af det leasede, men ser udelukkende på kreditværdigheden hvorfor det selvfølgeligt bliver naturligt at koncentrere sig om at sælge til offentlige virksomheder. Når man også bliver lokket med kostbare rejser for at lave mange kontrakter, er det nemt at blive fristet til at lave lidt kreative kontrakter.
Kvindelige ofre
En gennemgang af de mange sager viser, at det især var kvindelige mellemledere, der blev lokket til at underskrive. Anders Madsen kunne for eksempel møde op med en dyr kontrakt på et hospital og få den underskrevet, når han fortalte, at det blot var forsikringspapirer, samt at håndscannerne ville blive leveret gratis på prøve.
- Jeg var blevet lidt for kendt i kopimaskinebranchen og skiftede derfor navn, da jeg blev prøveløsladt. Vi var begyndt at lease håndscannere til hospitaler og det gik strygende, selv om ingen af dem nogensinde kom til virke. Jeg tror, at det er et tilfælde, at der er så mange kvindelige ofre imellem. På Hvidovre og Frederiksberg hospitaler var det dog de mandlige it-chefer, som skrev under, siger Anders Madsen
Hvordan foregik bedrageriet overfor Glostrup Kommune?
- Birgit Eggers fra Dalvangen skulle bruge en kopimaskine, som senere blev udskiftet med en farvemaskine. Hun beregnede overhovedet ikke, hvad den samlede udgift ville blive, men så kun på at den månedlige ydelse kunne rummes indenfor hendes budget. Så skrev hun under af flere omgange, idet hun ved udskiftning af maskinen ikke forstod, at den gamle kontrakt blot løb sideløbende videre, siger Anders Madsen.
- Hver enkelt institution har sin egen lille kasse og Glostrup Kommune betalte kæmperegningerne i 1½-2 år uden problemer. Med almindelig sund fornuft havde kommunen selvfølgelig opdaget svindelen længe før. Men det var ikke os, der scorede den største gevinst. Det er Ikano og Siemens, der er de store vindere.
Anders Madsen er ikke det rigtige navn, men et pseudonym. Det rigtige navn er redaktionen bekendt.