ForsidenGlostrupBrøndbyVallensbækLokalområdetSportBilleder
Glostrups farligste kryds ombygges
Glostrup 10-03-2010 12:18
Krydset Hovedvejen/Ringvejen ombygges for at busserne kan komme hurtigere frem. Samtidig skal sikkerheden øges
En årlig tidsbesparelse på 200 bustimer kan hentes ved en omlægning af Ringvejskrydset. Det svarer jo nærmest til seks ugers ferie for en buschauffør bare i et enkelt kryds.
Ringvejskrydset, som det hedder i folkemunde, er en af de sorte pletter på Glostrupkortet..
Generelt sker de fleste trafikuheld i kryds. I perioden fra 2003 til 2007 er 63 af i alt 98 uheld med personskade sket i kryds. Det er også i krydsene, at de alvorligste uheld sker. Periodens tre dødsulykker i Glostrup er alle sket i kryds.
Det værste af alle kryds er Ringvejskrydset. Det er også det mest trafikerede. I perioden 2003-2007 er der sket 41 uheld i krydset med otte tilskadekomne. Det skal dog siges, at der er kryds, hvor forholdet mellem uheld og tilskadekomne er mindre. For eksempel skete otte uheld i krydset Østbrovej/Brøndbyvestervej, men i fire af tilfældene – altså 50% - var der personskade.

200 timer hurtigere
Kommunen har nu bedt ingeniørfirma Viatrafik om en analyse af Ringvejskrydset med henblik på at finde muligheder for forbedret
Fremkommelighed for busser.
Samtidig har man bedt Viatrafik om at indtænke øget trafiksikkerhed i ombygningsforslagene.
Viatrafiks analyse viser, at en ombygning af Ringvejskrydset vil betyde, at en venstresvingende bus vil komme 30 sekunder hurtigere gennem krydset i myldretiden. Det lyder jo ikke af så meget, men det giver altså en årlig tidsbesparelse på 200 bustimer. Det svarer jo nærmest til seks ugers ferie for en buschauffør bare i et enkelt kryds.

Venstresvingsbaner
Ombygningen skal ske ved, at der etableres bundet venstresving i alle fire retninger.
Det vil sige, at de venstresvingende bilister får en separat bane adskilt fra den øvrige trafik med en helle, og samtidigt får de egen fase i signalstyringen. Det vurderes, at en sådan ombygning ville kunne have forhindret 11–14 af de 41 politiregistrerede trafikuheld, som er sket i perioden.
På mødet i Teknisk Udvalg i februar anbefalede man projektet, med den tilføjelse, at der samtidig udarbejdes et projekt for øget sikkerhed for cyklister og fodgængere.

Deler regningen
Ombygningen er en del af en aftale mellem Albertslund Kommune, Glostrup
Kommune og Region Hovedstaden om forbedret fremkommelighed for linie 500S i Albertslund og Glostrup Kommuner.
Ombygningen forventes at koste 4,6 mio. kr.
Trafikstyrelsen betaler 50%, Region Hovedstaden 25% og Glostrup Kommune 25%. Glostrups udgift bliver altså 1,15 mio. kr.

Se flere trafiktal
Hvis man vil se flere fakta om trafik i Glostrup, kan man finde Glostrup Komunes Vej- og Trafikplan 2009 på kommunes hjemmeside www.glostrup.dk .
Denne uges avis
Sidste uges avis
© Folkebladet    •    Glostrup Torv 6    •    2600 Glostrup    •    43 96 00 31    •    folkebladet@folkebladet.dk
Anmeld
Anmeld
Anmeld
Anmeld