Af Torben Brandt
BRØNDBY: En kedelig episode for nylig, hvor kulturhuset Brønden i Brøndby Strand lagde lokaler til en privat fest, som sidst på aftenen endte i et stort slagsmål mellem to grupper unge, og hvor der blev skudt med skarpt foran kulturhuset, får nu politikerne i Brøndby til at kigge reglerne for udlejning af kommunens to kulturhuse, Kilden og Brønden, efter i sømmene.
Politikerne i kulturudvalget drøftede udlejningsreglerne forleden, hvor diskussionen endte med, at sagen blev sendt videre til behandling i kommunalbestyrelsen, der skal tage stilling til spørgsmålet på sit møde i marts.
- At vi diskuterede spørgsmålet, var selvfølgelig en udløber af den kedelige sag fra Brønden for nylig. Min holdning, og den samme opfattelse havde et flertal i kulturelt udvalg, var, at det fortsat skal være muligt for private borgere at leje Brønden til arrangementer og sammenkomster, men betingelsen er naturligvis, at de køber mad og drikkevarer i Strandcafeen, så den kan generere noget omsætning, siger formand for kulturelt udvalg, Carsten Nielsen fra Konservative.
Han mener, at mediernes omtale af begivenheden i Brønden var ude af proportioner.
- Det blev jo fremstillet som om, alt var raseret, og det var der altså ikke tale om, fastslår Carsten Nielsen.
Han hæfter sig ved, at balladen blev fremprovokeret af en udenbys gruppe unge.
- Kommunens egne borgere var ikke den udfarende part. Vores egne unge gjorde derimod alt for at få det stoppet. Den episode kunne lige så godt være sket i et privat hjem eller i et af vores beboerhuse, og jeg mener ikke vi skal lade os afskrække af den uheldige episode. Meningen med Brønden er jo netop, at det også skal kunne udlejes til private Brøndby-borgere, siger Carsten Nielsen.
Skal lukke kl. 2
En af de ændringer, der er lagt op til, er, at arrangementer i Brønden fremover skal slutte senest kl. 02.00.
- Det hænger også sammen med, at mange andre ting stopper kl. 02.00, og vi har ikke lyst til, at Brønden bliver det sted, hvor man går hen og fortsætter festen, når alt andet i området er lukket, siger Carsten Nielsen.